اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

یا زهرا (س).یا شهید گمنام


یا امام زمان (عج)
1170 سال است که مهدی (عج) به دنبال 313 مرد است و چقدر مرد شدن زمان می برد!
نویسندگان
نظر سنجی
آهای کسی که اسم خودت رو گذاشتی مسلمون چقدر حاضری برای تعجیل در فرج آقا امام زمان (عج) صلوات بفرستی ایا اصلا حاضری؟
تگ
تگ

احادیث امام رضا(ع)

ده خصلت مسلمان: 
امام رضا (ع) میفرماید: عقل هیچ مسلمانی به کمال نمی رسد مگر اینکهاین چند خصلت و صفت در او جمع باشد.اندک نیکی دیگران را زیاد بشمرد، اما نیکی زیاد خویش را دست کم گیرد.هر چه از او حاجت خواهند دلتنگ نشود.در طول زندگی اش از دانش طلبی خسته و ملول نگردد.تهیدستی در راه خدا را به ثروتمندی ترجیح دهد.خوار شمرده شدن به خاطر اجرای احکام خدا از عزت نزد دشمن خدا در نظرش محبوبتر باشد.گمنامی را از شهرت و نام آوری بیشتر بخواهد.هیچ کس را نبیند جز آنکه گوید او از من بهتر و با تقواتر است.

کمال ایمان:
امام رضا(ع) فرمود: ایمان بندگان کامل نشود مگر اینکه در آنها سه خصلت باشد: فهم عمیق دین، نیکو اندازه گیری در امر معیشت و شکیبایی بر مصیبتها و گرفتاریها.


نیرومند ترین افراد
امام رضا(ع) فرمود: آن کس که می خواهد نیرومندترین مردم باشد باید بر خدا توکل کند.از حد توکل پرسیدند که بالاترین درجه آن چیست؟
فرمود: این است که جز خداوند از کسی نترسی.

به زندگی خود توسعه دهید:
امام رضا (ع) فرمود: مردی كه توانایی مالی دارد بهتر است به زندگی همسر و فرزندان خود توسعه دهد تا به علت خساست و سختگیری او آرزوی مرگ وی را نكنند.» «آن كسی كه از نعمت مالی برخوردار است باید اسباب رفاه خانواده خود را بیشتر فراهم كند.»

در هزینه و مخارج خانواده خود زیاده روی و سخت¬گیری نكنید:
امام رضا (ع) فرموده است: «باید در رابطه با مصارف مالی و هزینه زندگی خود و خانواده خویش معتدل و میانهرو باشی.» «بر مؤمن و مسلمان به ویژه سرپرست خانواده سزاوار است وقتی که تنگدست شد برای خانوادهاش با حساب و درست پول خرج کند و هنگامی که غنی گردید اسباب رفاه و راحتی ایشان را به خوبی فراهم کند.»


در مخارج زندگی اسراف و تبذیر نکنید
امام رضا (ع) میفرماید:
«هر کس در منزل خود مشغول خوردن غذا میشود، اگر مقداری از غذا در سفره ریخت و باقی ماند باید آن را – اگر آلوده نشده بود – جمع کند.ولی هر کس در دشت و صحرا، غذا میخورد اگر مقداری از غذا بر زمین بریزد و باقی بماند آن را برندارد بلکه بگذارد تا پرندگان و حیوانات دشت و صحرا از آن استفاده کنند.»


به فکر اصلاح و تربیت فرزندان خود باشید
یکی از اسباب تربیت، محبت و احترام به فرزند است در این باره امام رضا (ع) میفرماید: «بر شما لازم است با تمام کودکان خود با احترام و ادب رفتار کنید.»


به فرزندان خود احسان و نیکی کنید
امام رضا (ع) میفرماید: «به فرزندان خود نیکی کنید و با آنان خوش رفتاری نمایید، زیرا فرزندان شما عقیده دارند که شما روزی رسان آنها هستید.»

بخشش چه کم چه زیاد
هر چیزی که در راه خدا و برای رضایت و خشنودی پروردگار داده شود اگر چه کم باشد نزد خداوند بزرگ و زیاد است. امام رضا (ع) در این باره میفرماید: « در هزینه زندگی میانه روی کن! به هنگام دارایی و نداری، و همچنین در احسان و نیکی کردن، چه کم باشد و چه زیاد. به درستی که خداوند تبارک و تعالی بخشش پارهای از یک دانه خرما را بزرگ میدارد. به حدی که در روز قیامت آن را به اندازه کوه احد بزرگ جلوه میدهد.»

هر روز صدقه بدهید
حضرت رضا (ع) به ترتیب از پدران گرامی خود صلوات الله اجمعین نقل فرموده است: «بهترین و سودمندترین مال از اندوختههای انسان، صدقه دادن است». امام رضا (ع) بر حسب روایاتی درباره آثار و انواع صدقه میفرماید:
«صدقه بده اگر چه چیز اندکی باشد. زیرا هر چیز اندکی اگر در راه خدا با نیت صادقانه داده شود بزرگ و ارزشمند است.» «با دادن صدقه، رزق و روزی زیاد از خداوند طلب کنید.» «بیمارانتان را با صدقه درمان کنید.» «هر کار نیکی یک نوع صدقه است و پاداش صدقه را دارد.» «کمک کردن به ضعیفان و محرومان از بهترین انواع صدقه است.»

پاداش نیکی، نیکی است
گاهی مجلسی تشکیل میشد و اکثر دوستان و یاران امام رضا (ع) گرد وجود مبارک آن حضرت جمع میشدند و حضرت نیز فرصت را مغتنم شمرده جهت ارشاد و موعظه دوستان و یاران خود داستانهایی نقل میفرمود از جمله یک روز فرمودند:
در گذشته در میان قوم بنی اسرائیل خشکسالی شدیدی به وجود آمد به طوری که چندین سال طول کشید. روزی زنی به سختی تکه نانی به دست آورد و خواست آن را بخورد اما فقیر و مستمندی از راه رسید و زن با خود گفت که این مرد از من گرستهتر است، پس، از خوردن نان صرف نظر کرده و آن را به مرد فقیر داد. این زن پسر کوچکی داشت که از بیابان هیزم میآورد روزی در بیابان گرگی او را ربود مردم به مادرش اطلاع دادند. مادر با اضطراب و پریشانی برای نجات فرزندش، دوان دوان به بیابان رفت. خداوند متعال که ناظر و عالم بر تمام رفتار و حرکات موجودات است و بر کلیه حوادث آگاه میباشد حضرت جبرئیل را فرستاد تا آن پسر را نجات دهد. حضرت جبرئیل بعد از«انجام» این مأموریت وقتی خواست از مادر و فرزند جدا شود به مادر گفت: ای بنده خدا ! آن لقمه نان را دادی و در عوض این لقمه را گرفتی. همه این عنایات از سرچشمه ی رحمت الهی است و افرادی مشمول این عنایات میشوند که به دیگران احسان، نیکی و کمک کنند. امام رضا (ع) میفرماید: «به کسانی که مستحق بذل و بخشش هستند، بخشش نما. ولی اگر اهل بخشش نیستند توهمچنان اهل بذل و بخشش باش.»


برای پدر و مادر خود دعا کنید و صدقه دهید
درباره احسان و نیکی به پدر و مادر و شکر و سپاس گزاری از آنان، امام رضا (ع) فرمود: «احسان و نیکی به پدر و مادر واجب است. اگر چه مشرک باشند ولی – از نظر عقیده و ایمان – در راه معصیت و نافرمانی پروردگار از آنان اطاعت و پیروی نکنید.»
خانه خوب از لوازم سعادت زندگی است
از امام رضا (ع) پرسیدند: خوشبختی، لذت و خوشی زندگی در دنیا به چه چیزی است؟
حضرت فرمود: «به داشتن خانه بزرگ و وسیع و دوستان بسیار خوب».
لوازم عیش و سعادت زندگی
امام رضا (ع) در جمع یاران و دوستان خود فرمود: «کسی که شب را در حالی صبح کند که بدنش سالم و خاطرش آسوده و خوراک روزانه خود را در اختیار دارد مثل این است که تمام خیر و خوشی دنیا را برای او فراهم کردهاند».
حماقت و نادانی نزدیکان خود را تحمل کنید
امام رضا (ع) میفرماید: «سه چیز همراه با سه چیزدیگر است: 1- غلبه روزگار بر صاحبان قدرت و دارایی، 2- محرومیت مادی از محققین 3- حسادت و کینه جویی افراد جاهل و ناآگاه با اهل علم، دانش و معرفت.
امام رضا (ع) فرمود: (ای نادانان !) با اهل علم و دانش بحث و جدل نکنید زیرا شما را ترک میکنند، (وای دانایان !) با نادانان و جاهلان ستیز و مجادله نکنید زیرا به شما نسبت جهل و نادانی میدهند.
پاسخ بدی نزدیکان خود را به خدا واگذار کنید
عذر خواهی برادر خود را در خطاهایی که او نسبت به تو انجام داده، بپذیر و عیبهای او را بپوشان و از او درگذر و بر تهمت و افترا زدن و بیان سخن ناحق و کلام بیهوده اشخاص بیخرد و مشکلات و سختیهای روزگار صبر و شکیبایی داشته باش و از روی فضیلت و شخصیت خود از جواب دادن به جفا کاران دوری کن و پاسخ ایشان را به کسی که از آنها حساب میکشد، واگذار نما.
امام رضا (ع) فرمود: «ای بندگان خدا ! بزرگان و پیر مردان را گرامی بدارید و با خویشاوندان خود بپیوندید و بدانید که هیچ رابطه خویشاوندی بهتر از خودداری از اذیت و آزار ایشان نمیباشد».
«با خویشاوندان خود رابطه داشته و به ایشان محبت و مهربانی کنید اگر چه با یک جرعه آب باشد».
«بهترین صله رحم و رابطه خویشاوندی، این است که به آنها اذیت و آزاری نرسانی».
«خداوند تبارک و تعالی به تقوا و صله رحم امر کرده است، پس آن کس که با خویشاوندان خود رابطه نداشته باشد متقی و پرهیزکار نیست». «صله رحم، عمر انسان را زیاد و مال انسان را فراوان و ایمان انسان را تقویت میکند».
قبل از غذا نظافت را رعایت کرده و وضو بگیرید
از آداب غذا خوردن، رعایت پاکیزگی و شست و شوی دستها است درباره این موضوع نقل شده است که: «امام رضا (ع) قبل از خوردن غذا، دستهای خود را میشست، اما پس از شستن، دستش را با حوله خشک نمیکرد. او بعد از صرف غذا، دستهایش را میشست و با حوله خشک میکرد».
از دیگر موارد مهم آداب غذا خوردن، وضو گرفتن و ذکر نام خدا – بسم الله الرحمن الرحیم – و شکر نعمتهای الهی را به جا آوردن است. در آثار اسلامی به وضو گرفتن قبل از غذا بسیار سفارش شده است. امام رضا (ع) فرمود: «قبل از غذا وضو بگیرید (ظاهر و باطن خود را شست و شو دهید) تا برکت نعمت بر شما باقی بماند».

نسبت به خدا خوش بین باش چرا كه اگر كسى در برابر خدا خوش بین باشد، مرحمت الهى را در گمان خویش مى یابد، و اگر كسى به روزى كم راضى و قانع باشد خدا نیز عمل اندك را از او پذیرا مى گردد، و چنانچه به رزق اندكى از حلال دلخوش باشد، شاد و خرم خواهد بود و خدا او را به درد و رنجهاى دنیا و راه چاره و درمان آنها رهنمون گشته و وى به سلامت از این دنیا به آخرت کوچ می کند.


سكوت، جلب محبت مى كند و مى تواند براى دست یافتن به هر گونه خیر و سعادت، راهنمای انسان باشد.

گناهان كوچك (صغیره‌) راههایی به گناهان بزرگ (كبیره‌)اند و هر كه به خاطر اندك از خدا بیم ندارد از او در بسیار نیز نترسد،حتی اگر خداوند با بهشت و دوزخ مردم را بیم نداده بود،بر آنان اطاعت خود را واجب کرده است و پروردگار صاحب نعمت و فضل بر انسانهاست و آنچه سزاوار آن نبوده‌اند، ابتداء ازلطف خود ارزانی‌داشته است


هرگاه بندگان گناهی نو مرتكب شوند كه پیش از این مرتكب آن نمی‌شدند خداوند بلایی برایشان فرود می آورد كه پیش از آن نمی‌شناختند


یك دعای بنده در نهان برابر هفتاد دعای آشكار است .


آن كه نیكی خود را پنهان ‌می کند كاری برابر هفتاد ثواب انجام داده، و آن كه بدی را آشكار كند، گرفتار نابودی است، و آن كه بدی را پوشیده دارد، آمرزیده است.

خداوند آزردن و نافرمانی از پدر و مادر را حرام نموده چون در آن صورت توفیق اطاعت‌ خداوند عزّوجلّ را از دست می دهند. بی احترامی به پدر و مادر، كفران نعمت و از بین رفتن سپاسگزاری و قدردانی است، و اینها خود باعث كاهش یافتن و سرانجام از بین رفتن نسل می‌شود، زیرا در آزردن و نافرمانی از والدین احترامی برای آنان باقی نمی‌ماند، حق آن دو شناخته نمی‌شود، پیوندهای خویشاوندی قطع می‌گردد، والدین به فرزند رغبتی پیدا نخواهند كرد و چون فرزند نیكی به آنها را ترك كرده پدر و مادر در تربیت او كوششی نخواهند كرد


خداوند عزّوجلّ به سه چیز فرمان داده كه همراه با سه چیز دیگرند: به ‌نماز و زكات فرمان داده است‌، پس هر كه نماز گزارد و زكات ندهد، نمازش پذیرفته نشود، و به شكر خود و پدر مادر فرمان داده، پس هر كه سپاس پدر و مادر خویش نگزارد، سپاس خدا نگزارده است، و به تقوای خدا و پیوند با خویشان دستور داده است، پس هر كه با خویشان خود نپیوندد، تقوای خداوند عزّوجلّ پیشه نساخته است


پنج چیز است كه اگر در كسی نباشد، نباید به بهره‌ای از دنیا و آخرت امیدوار باشد: آن كه در تبار او استواری، و در سرشتش كرامت، و در اخلاقش صافی و خلوص، و در نفس او شرافت، و نسبت به پروردگارش بیمناكی در او دیده نشود


دوستی با مردم نیمی از خرد است‌.

خداوند قیل و قال، تباه نمودن مال و زیاد سؤال كردن را نمی پسندد .


عده ای به دنبال ثروت هستند ولی به آن نمی رسند و عده ای به آن رسیده اند
ولی قرار نمی گیرند و بیشتر می طلبند.


هفت چیز بدون هفت چیز، مسخره است: آن كه زبانش طلب آمرزش كند و به قلب پشیمان نباشد، چنین كسی خود را به تمسخر گرفته است، و آن كه از خدا توفیق خواهد و نكوشد، خود را مسخره كرده است، و آن كه [به ظاهر] دور اندیشی كند و بر حذر نباشد، خود را مسخره كرده است، و آن كه از خدا بهشت خواهد اما سختی ها را تحمل نكند، خود را مورد تمسخر قرار داده است، و همین طور است آن كه از آتش [دوزخ‌] به خدا پناه برد و شهوت ها را ترك نكند و نیز آن كه خدا را یاد كند و برای دیدار او تلاش نكند، خود را به مسخره گرفته است.


سلطان را با پرهیز (مراقبت‌)، دوست را با فروتنی، دشمن را با احتیاط و مردم را با گشاده رویی همراهی كن.

مردم از کسی که با صراحت و صادقانه با آنها رفتار کند خوششان نمی آید.


شخص با پیمان شكنی نتواند از حلقه بلا بگریزد، و با ستم دور از تعجیل عقوبت نخواهد بود .


انس گرفتن، هیبت را از بین برد، و خواستن كلید بینوایی است.


كسی كه برای تامین مخارج خانواده اش در طلب روزی خدا بر آید پاداشش بیشتر از كسی است كه در راه خدا جهاد می كند


  ثروت تنها به واسطه پنج صفت جمع می شود: بخل بسیار، آرزوی دراز،حرص و طمع غالب، بریدن از خویشان و انتخاب       دنیا بر آخرت‌

هر كه جز به روزی زیاد قانع نباشد، جز عمل بسیار او را كافی ‌نباشد و هر كه روزی اندك او را بس باشد عمل اندك نیز او را كفایت نماید


كلینی از محمد بن یحیی، از احمد بن محمد بن عیسی، از معمّر بن خلّاد نقل كند كه گفت: از ابوالحسن‌(ع‌) پرسیدم: فدایت شوم، برخی مردم در میان جمع به كلامی كه میان ایشان می‌گذرد، مزاح و شوخی كند و می‌خندد، فرمود: ایرادی نیست مادامی كه [زشت] نباشد، گمان كردم منظور آن حضرت ناسزا است، پس فرمود: چنین بود كه عربی نزد پیامبر خدا(ص‌) آمده، هدیه‌ای برای ایشان می آورد و همانجا می گفت: بهای آن را بده و رسول خدا(ص‌) می خندید، پس هرگاه پیامبر اندوهگین بود می‌فرمود: آن عرب چه می كند؟ كاش نزد ما می‌آمد.


فروتنی آن است كه به مردم چیزی را عطا كنی كه دوست‌داری به تو عطا شود.


نادان ، دوستانش را به زحمت می اندازد.


فقط دو گروه راه قناعت پیش می گیرند : عبادت کنندگانی که در پی پاداش
آخرتند یا بزرگ منشانی که تحمل درخواست از مردمان پست را ندارند
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


ارائه مطالب مذهبی در مورد امام زمان شهدا اسلام ایت الله بهجت (ره) اس ام اس مذهبی علمای دینی اهل بیت (ع) شیعه دل نوشته ولایت و امامت احادیث آموزش مداحی و کتاب دینی شیطان

آرشیو مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
تگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات